Deň frankofónie

20.03.2020

Každoročne 20. marca, majú priaznivci francúzskeho jazyka a kultúry svoj sviatok - oslavujú Medzinárodný deň frankofónie. Rok 2020 je navyše výnimočný tým, že si v ňom pripomíname jej okrúhle 50. výročie.
Pri tejto príležitosti pripravila Medzinárodná organizácia pre frankofóniu (OIF) pedagogické nástroje, ktoré majú za cieľ bližšie predstaviť celú jej organizačnú činnosť, a ktoré majú zároveň slúžiť ako pomôcka pre realizáciu vzdelávacích aktivít so žiakmi na školách.
Tieto materiály sa stali inšpiráciou aj pre naše súčasné online hodiny francúzskeho jazyka. Žiaci 5.A, 5.C, 8.B a 8.C triedy už vedeli, že pojem frankofónia označuje spoločenstvo ľudí a krajín hovoriacich po francúzsky, teraz mali príležitosť obohatiť si svoje znalosti o ďalšie fakty. Vysvetlili sme si skratku OIF, hovorili sme o hesle frankofónie, ukázali sme si jej vlajku, a rovnako sme si povedali niečo o existencii a fungovaní Francúzskej aliancie v Košiciach, ktorá už dve desaťročia približuje ľuďom francúzsky jazyk a kultúru a pravidelne organizuje rôzne podujatia prístupné širokej verejnosti.
Našu výučbu sme ukončili online kvízom, ktorý žiakov nielen príjemne zabavil, ale opäť im rozšíril vedomosti o francúzskom jazyku a kultúre.

Mgr. Ivanová