Ľudovít Štúr ako ho nepoznáme

06.02.2020

Osobnosť Ľudovíta Štúra natoľko inšpirovala knihovníčky Litparku, že sa rozhodli ju priblížiť žiakom zo 7.C triedy. Meno Ľ. Štúr je všetkým známe, ale ťažšie si už zapamätáme „kvantum“ informácií z jeho života či jazykovedné poznatky. Siedmakom sa to podarilo vytvorením spoločného plagátu a aktívnym zapájaním sa do plodnej diskusie. Nakoniec sa sami stali súčasťou príbehu, pretože vytvorili komiks životopisných udalostí Ľudovíta Štúra a jeho prívržencov. Najväčšou intelektuálkou a najkrajším dievčaťom, o ktoré mal Ľ. Štúr záujem, bola Adela Ostrolúcka. Vlasť však vyhrala nad Adelou a kodifikácia spisovnej slovenčiny nad nerozhodnosťou. Súčasťou tvorivej aktivity bola aj korektúra štúrovčiny podľa súčasných pravidiel pravopisu. Siedmaci s radosťou opravili v texte chyby a boli na seba hrdí, ako už ovládajú slovenský pravopis.

Mgr. S. Dankovičová