29.%20Internationale%20Linzer%203-Br%C3%BCckenlauf%202017

29.04.2017

Košice boli roku 2016 európskym mestom športu. Počas celého roka organizovalo mesto rôzne podujatia, ktoré mali prilákať k športovaniu čo najväčší počet obyvateľov mesta. Aj tých, ktorí doteraz nešportovali, alebo športovali iba ojedinele. Preto sme sa aj my, v ZŠ Staničná rozhodli, že sa k tejto myšlienke pripojíme účasťou v projekte eTwinning, ktorý mal podobný cieľ. Viesť žiakov prostredníctvom športu k zdravšiemu životnému štýlu. Žiaci si mali uvedomiť, že nielen zdravé stravovacie návyky, ale aj fyzický pohyb má na naše telo pozitívne účinky.
Počas realizácie projektu (november 2016 - apríl 2017) sa žiaci vo zvýšenej miere venovali rôznym druhom športu, najmä behu. Svoju dobrú fyzickú kondíciu si otestovali v závere realizácie projektu spoločnou záverečnou aktivitou - v behu na 6km, ktorý sa konal 29 Apríla 2017 v meste Linz v Rakúsku. Našu školu reprezentovali siedmi žiaci 8. A - Klára Hirmanová, Sophia Spišáková, Viliam Knap, Oliver Kuko, Michal Lipták, Filip Rusinko, Michal Varga a dve pani učiteľky - Mgr. K. Šarišská a Mgr. D.Lopatníková.
Podujatie, ktorého sme sa zúčastnili, bolo 29. ročníkom medzinárodného behu 3 - Brückenlauf, ktorého sa v tomto roku zúčastnilo viac ako 2200 bežcov z celého sveta. Trasa viedla uličkami nového mesta a po oboch brehoch Dunaja. Bežalo sa cez tri mosty (brücke - most, laufen - bežať). Všetci žiaci aj pani učiteľky úspešne dobehli do cieľa. Každý účastník získal diplom s výsledným časom, svojim umiestnením vo svojej vekovej kategórii a celkovým umiestnením medzi všetkými účastníkmi. Na svoj výkon sme boli všetci pyšní. Už teraz sa tešíme na 30.ročník podujatia, ktorého by sme sa radi zúčastnili. To je dôkazom toho, že realizácia projektu bola úspešná.
Okrem účasti na medzinárodnom bežeckom podujatí sme si počas nášho pobytu urobili prehliadku centra mesta Linz a okrem iných zaujímavých miest, sme navštívili aj múzeum budúcnosti Ars Electronica Center. Mali sme možnosť dotýkať sa rôznych interaktívnych exponátov a manipulovať s nimi. Okrem mnohých expozícií nás zaujalo napríklad BrainLab, laboratórium, ktoré nám poskytlo pohľad do anatómie ľudského tela. Nestačili sme sa čudovať, čo sa skrýva v našom vnútri. Jedinečným zážitkom však bolo ocitnúť sa uprostred vesmíru v trojrozmernej podobe a vydať sa na cestu krížom-krážom vesmírom, či podzemnými chodbami hlboko pod povrchom starovekého Ríma vďaka unikátnej 8K projekcii Deep Space, ktorú je možné zažiť jedine v tomto múzeu.
Náš výlet do susedného Rakúska sa vydaril presne tak dobre, ako aktivity v projektoch eTwinning, do ktorých sme v školskom roku 2016/2017 zapojení.

Mgr. D.Lopatníková